Východní Turecko - po stopách starověkých civilizací, za přírodními krásami a unikátními památkami

Vracíme se do naší oblíbené destinace – do východního Turecka. Navštívíme jak proslulá a známá místa (např. vrchol hory Nemrut se sochami, oblast největšího tureckého jezera Van, chetitské památky v oblasti bývalého hlavního města říše Chetitů Chattušaš), tak málo známá a málo navštěvovaná, ale o to krásnější a romantičtější místa (horská pevnost Zilkale v pohoří Kačkar, ďáblův hrad Seytan u gruzínské hranice, arménské hlavní město Ani, syrské křesťanské památky na planině Türabdin aj.). Cestu nám opět zkrátí a zpříjemní dva vnitrostátní lety – do Adany a zpět z Ankary. Jedná se o velmi náročný zájezd pro zdatné cestovatele bez zdravotních handicapů (ubytování je na různých místech - každý nocleh jinde, dlouhé přejezdy, pěší turistika - nejedná se sice o náročné výstupy, ale terén je většinou kamenitý, odlehlejší místa apod.).

 • ubytování: hotelubytování: hotel
  strava: polopenzestrava: polopenze
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy
  • Památky a umění

14x snídaně, 13x večeře

Termíny a ceny

Číslo záj. Termín Včasné přihlášení NKVčasné přihlášení SK Poznámka Volná místa
241-01 25.5. - 8.6.2024 55 990 Kč 53 990 Kč55 990 Kč 51 990 Kč rezervovat »
volno

Vysvětlivky

 • Včasné přihlášení NK: Cena při včasném přihlášení do 15.2. pro nové klienty
 • Včasné přihlášení SK: Cena při včasném přihlášení do 15.2. pro stálé klienty

Program zájezdu

1. den: Let Praha – Istanbul – Adana. Dojezd na nocleh.
2. den: Seznámení s Neochetitskou říší, která v době kolem 8.st.př.n.l. vytvořila v oblasti dnešního jihovýchodního Turecka monumentální památky v podobě kamenných reliéfů, paláců a pevností. Jedinečný chráněný park KARATEPE-ASLANTAŞ s krásnými výhledy na jezero. Přejezd do GAZIANTEP, kde navštívíme unikátní muzeum římských mozaik ze zatopeného města Zeugma. Přejezd do Kahty na nocleh.
3. den: Brzy ráno (před východem slunce) výjezd mikrobusy pod vrchol hory NEMRUT DAGI (UNESCO) s hrobkou komagenského krále Antiocha. K uměle navršenému vrcholu hory ve výšce 2 100 metrů s terasami vyzdobenými sochami řeckých bohů a krále Antiocha již vystoupáme na závěr pěšky. Východ slunce na vrcholu hory. Poté si prohlédneme dvě terasy s mohutnými kamennými sochami. Následovat budou i další památky na Komagenské království: ŘÍMSKÝ MOST z doby císaře Septimia Severa, skalní reliéfy v ARSAMEI a hrobka královen na kopci KARAKUŞ. Odpoledne přejezd kolem Atatürkovy přehrady na Eufratu do Urfy.
4. den: ŞANLI URFA – místo narození proroka Abraháma s významnými mešitami a bazény s posvátnými kapry. Místní trh je jeden z nejpůvodnějších a nejlevnějších v Turecku. Významná neolitická památka GÖBEKLI TEPE (UNESCO) z doby 9600-8200 př.n.l. Nocleh v oblasti Mardinu.
5. den: Putování za syrskými ortodoxními křesťany na planinu Türabdin, kde bohoslužby dosud probíhají v aramejštině, jazyce, kterým hovořil Ježíš. Kostel MAR GABRIEL založený v r. 397. Kostel MOR YAKUB nedaleko Midyatu. Terasovitě vystavěné středověké město MARDIN s několika kostely a nedaleko něj ležící rozsáhlý komplex kláštera DEIR AZ-ZAFARAN založený r. 493. Návrat na nocleh.
6. den: Přejezd přes DIYARBAKIR na řece Tigris k jezeru Van. V Diyarbakiru se projdeme po monumentálních černých hradbách a prohlédneme si starobylou mešitu Ulu camii. Dojezd na nocleh k jezeru Van.
7. den: Začátek okruhu kolem jezera Van . JEZERO VAN je největší turecké jezero ležící v nadm. výšce 1 700 metrů. Seldžucké památky, kónické hrobky a zdobené náhrobky v AHLATU. Rozlehlý kráter vyhaslé sopky NEMRUT DAGI (2 950 metrů) s termálními prameny a studeným a teplým jezerem. Přejezd kolem jezera do města Van.
8. den: Dokončení putování kolem jezera Van: jeden z nejlépe dochovaných arménských kostelů na ostrově AHTAMAR s krásnou reliéfní výzdobou. Pevnost z dob říše Urartu v ÇAVUŞTEPE, kde si prohlédneme památky na málo známou říši, která ale v době kolem 9.st.př.n.l. zabírala velké území v oblasti dnešního východního Turecka a západního Iránu. VAN – urartská pevnost Vankale (9. st. př.n.l.) a pod ní staré město Eski Van zničené Turky.
9. den: Brzy ráno odjezd. Malebné MURADIJSKÉ VODOPÁDY u severního okraje jezera Van, odpočinek u čaje u vodopádů. Přejezd do Karsu nedaleko hranic s Arménií. Dle aktuálních možností návštěva paláce ISHAK PASA SARAYI nad Dogubeyazitem . Výsledkem 99 let trvající výstavby je krásný palác, který kdysi ležel na významné Hedvábné stezce z Persie směrem na západ.
10. den: ANI (UNESCO) - zříceniny arménského města z doby raného středověku, bývalo zde 10 000 domů, 1 000 kostelů, monumentální hradby a pevnost, jedinečný hraniční kaňon řeky Achurjan. Nejseverovýchodnější části Turecka u hranice s Gruzií: přejezd kolem vysoko položeného jezera CILDIR, pěší vycházka k Ďáblovu hradu ŞEYTAN KALESI. Jedná se o nejméně osídlené části Turecka, kde je ještě nezničená příroda, můžete potkat pastevce ovcí a koz.
11. den: Východní pobřeží Černého moře - bude nás čekat seznámení s nejdeštivější oblastí Turecka, je to také část nejzelenější, velmi hornatá, západními turisty méně navštěvovaná, ale oblíbená u místních návštěvníků. Fotostop na čajové plantáže u Hopy / Rize, důležitá oblast pěstování čaje. Pevnost ZILKALE vysoko v pohoří Kaçkar Daglari. Horská obec AYDER, možnost procházky nebo koupání v termálních lázních.
12. den: Dokončení prohlídky nejlépe dochovaných památek ve východní černomořské oblasti: KLÁŠTER SUMELA – nejlépe dochovaný byzantský klášter u Černého moře, bohatá fresková výzdoba. KOSTEL HAGIA SOFIA v Trabzonu, rovněž s dobře dochovanou freskovou výzdobou. Nocleh v oblasti Giresunu.
13. den: Přejezd po pobřeží Černého moře směrem na západ. Odpoledne AMASYA – v kaňonu řeky malebně položené malé město s hrobkami pontských králů a mnoha islámskými stavbami, procházka tímto příjemným městem, které je považováno za jedno z nejmalebnějších v Turecku. Nocleh.
14. den: Prohlídka nejvýznamnějších míst spojených s říší Chetitů: CHATTUŞAŞ (UNESCO) – hlavní město říše Chetitů, rozsáhlé hradby, královský palác, chrámový komplex. Skalní svatyně YAZILIKAYA s reliéfy chetitských bohů. Krásné reliéfy a brána sfing v ALAÇAHÖYÜK. Nocleh.
15. den: Let Ankara – Istanbul – Praha.

Cena obsahuje

 • leteckou dopravu Praha - Istanbul - Adana a Ankara - Istanbul - Praha
 • dopravu místním minibusem nebo autobusem dle počtu klientů
 • výjezd minibusy na kráter Nemrut Dagi
 • výjezd minibusy na Nemrut Dagi se sochami
 • českého a tureckého průvodce
 • 14x ubytování v hotelu
 • 14x polopenzi (večeře nemusí být na hotelích)
 • 9x lehký oběd

Cena neobsahuje

 • bakšišné / spropitné a vstupy
 • V závislosti na změně letového řádu může být zájezd prodloužen o jeden den. V takovém případě bude rozšířen počet ubytování se snídaní a účtován bude povinný příplatek 650 Kč / os.

Fakultativně

 • pojištění léčebných výloh a storna do 65 000 Kč (příplatek: 995 Kč)
 • 1/1 pokoj (zde povinný při nedoobsazení), omezený počet (příplatek: 7700 Kč)

Odběr novinek

(nabídky last moment)

E-KATALOG

mayer katalogstahnete si náš katalog a mějte jej stále po ruce
Stáhnout

OCENĚNÍ INVIA

invia2016Získali jsme ocenění volba klientů pro rok 2015
Více informací

KATALOG DOMŮ

katalog 2Nechte si zaslat tištěný katalog přímo domů
Zaslat domů

TOPlist