Lužické a Žitavské hory – nevelké pohraniční pohoří na severu Čech a v přilehlé části Německa, kam v rámci výletů také nahlédneme. Ačkoliv hory nedosahují závratných výšek, jejich vrcholy ční monumentálně nad okolní krajinou, často zde vystupují skalní útvary a najdete tady i hluboká údolí, vše porostlé bujnými bukovými lesy. Život zdejších obyvatel výrazně ovlivnila sklářská výroba, se kterou se seznámíme v Novém Boru. Lužické hory ale nejsou jen nádherná příroda, ale také zajímavé památky, jako např. barokní chrám sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí nebo hornický Jiřetín pod Jedlovou s Křížovou horou. Navštívíme i některé ze zdejších pěkných zámků a hradů (Lemberk, Sloup, Tolštejn).

 • ubytování: hotelubytování: hotel
  strava: polopenzestrava: polopenze
  doprava: autobusemdoprava: autobusem
  • Poznávací zájezdy
  • Památky a umění

ve dvoulůžkových pokojích

Program zájezdu

1. den: Odjezd z Prahy v ranních hodinách. Zřícenina raně gotického hradu BEZDĚZ, který nechal postavit Přemysl Otakar II. Nádherný ZÁMEK LEMBERK nad údolím Panenského potoka v podhůří Lužických hor. Procházka k nedalekému Bredovskému letohrádku a Zdislavině studánce (cca 3,5 km). JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ s významným barokním poutním chrámem sv. Vavřince a sv. Zdislavy, BAZILIKA MINOR (národní kulturní památka), která je dílem vídeňského architekta Lucase Hildebrandta. Pouze exteriér, bazilika bude na cca 2 roky uzavřena z důvodu rekonstrukce (2022, 2023).
2. den: Výšlap na nejvyšší vrchol Lužických hor LUŽ (793 m.), sestoupíme na německou stranu a přes skalní útvary NONNENFELSEN sestoupíme do klimatických lázní JONSDORF (celkem cca 8 km). Odtud se vydáme historickým parním vlakem do ŽITAVY, kde nás bude čekat autobus.
3. den: Sklářské muzeum v NOVÉM BORU .HRAD SLOUP - náš největší, nejznámější a nejnavštěvovanější skalní hrad na 33 metry vysokém pískovcovém bloku. Pěší okruh k rozhledně Na Stráži a po Sloupském vyhlídkovém okruhu (celkem 5,5 km). PANSKÁ SKÁLA - jedinečná ukázka sloupcového rozpadu čediče, nejstarší geologická rezervace v Čechách (od r. 1895).
4. den: RUMBURK s kapucínským klášterem, ve kterém se nachází Svatá chýše - kaple P. Marie Loretánské z poč. 18.st., nejseverněji položená loreta v Evropě. Zajímavý pěší okruh přes známé poutní místo KŘÍŽOVÁ HORA na vulkanický vrchol JEDLOVÁ s rozhlednou a památníkem básníka Friedricha Schillera až na zříceninu hradu TOLŠTEJN, který shlíží na krajinu z vrcholu čedičového suku (670 m.). Celkem cca 8,5 km.
5. den: Krásná pěší trasa v délce cca 9-12 km (dle zvolené varianty) kolem nejvyšších kamenných varhan u nás ZLATÝ VRCH a dále přes malebnou obec LÍSKA na vyhlídky JEHLA, TELLPLATTE a PONORKA a sestup do České Kamenice . Procházka malebnou Českou Kamenicí s malebným náměstím i poutním skvostem barokní kaplí Narození Panny Marie.
6. den: Dopoledne nahlédnutí do Českého Švýcarska zasahujícího do Šluknovského výběžku - KYJOVSKÁ SKALNÍ STEZKA z Kinského vyhlídky, kolem bizarních skalních útvarů (Pekelná brána, Kočka a Pes, Skalní bratři, Obří hlava aj.) do údolí říčky Křinice (cca 2,5 km). Přejezd do Žitavských hor a hrad a klášter OYBIN, obrovský pískovcový skalní masiv a stavby, které nechal vybudovat král a císař Karel IV. Dojezd do Prahy ve večerních hodinách.

Cena obsahuje

 • průvodce
 • doprava autobusem
 • 5x ubytování (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím)
 • 5x polopenze
 • pojištění léčebných výloh pro výlet do Německa

Fakultativně

 • pojištění storna zájezdu (příplatek: 220 Kč)
 • parní vlak 2. den programu (příplatek: 280 Kč)
 • 1/1 pokoj (výjimečně, na vyžádání v CK) (příplatek: 2500 Kč)

Odběr novinek

(nabídky last moment)

E-KATALOG

mayer katalogstahnete si náš katalog a mějte jej stále po ruce
Stáhnout

OCENĚNÍ INVIA

invia2016Získali jsme ocenění volba klientů pro rok 2015
Více informací

KATALOG DOMŮ

katalog 2Nechte si zaslat tištěný katalog přímo domů
Zaslat domů

TOPlist